8 důvodů, proč jet (zase) do Chorvatska

Buď jste tam byli už stokrát nebo ještě nikdy. Každopádně vždy se najde důvod, proč v létě vyrazit právě do Chorvatska. Pro ty váhající tu máme pár tipů, proč si letní dovču naplánovat právě tam.

1. Čisté moře

Crystal clean water – to je něco jako obchodní značka Chorvatska. Jsou místa, kde můžete vidět dno i v 30m hloubce.
Náš tip: udělejte si výlet na Blue Lagoon, k Blue Cave u ostrova Biševo nebo Green Cave u ostrova Vis.

2. Nejen oblázkové pláže

Právě oblázky mají svůj jistý podíl na tom, že je moře průzračné i přímo u břehu, kde si hraje spousta dětí. Voda se nemá čím zakalit. A taky je nebudete mít všude – ve vlasech, v uších a ještě 14 dní po vybalení věcí v celém bytě.

Narazíte i na betonové plácky se schůdkami na skalnatých březích. Ve Vranjici jsou taky, a pokud není špička sezony, nikdo tu není.

Ovšem na své si přijdou i milovníci písku. Písčité pláže najdete hlavně na ostrovech (asi nejslavnější je Zlatni rat na Brači), ale můžete si udělat výlet třeba jen pod Split na Bačvice, do Omiše na Veliku plažu nebo na Solaris v Šibeniku.
Náš tip: Půjčte si lodičku a dojeďte si na pláž na ostrově Drvenik Mali.

3. Vzdálenost

Když se dneska rozhodnete, stačí sednout do auta a zítra jste tam. Netřeba žádné velké plánování, rezervace letenek nebo sedadel v autobusu. A i kdybyste náhodou preferovali letadlo, přímo do Splitu se léta od května do října každý den. Jezdí tam i bus za legrační cenu nebo taky vlak.
Náš tip: Pokud se vypravíte do Chorvatska jen tak na blint, vyberte si raději termín mimo sezonu, kdy budete mít ještě šanci najít pěkné ubytování u pláže. Po začátku prázdnin se budete muset pravděpodobně spokojit se vzdálenějším apartmánem nebo výhledem do zdi.

4. Jazyk

Chorvatština je slovanský jazyk, takže při troše dobré vůle se tu domluví i naprostý jazykový analfabet. Hodně Chorvatů česky rozumí a často umí i něco říct. Přeci jenom nás tam jezdí spousta, a to dlouhá léta.
Bacha na slova, která se zdají podobná (a někdy i skutečně jsou), nemusejí vždycky znamenat to stejné. „Pravo“ znamená rovně, „divna“ je krásná a váš „pitomi pas“ je prostě jen ochočený. Vyhněte se chvále s použitím slova „úžasný“, protože pro ně to znamená pravý opak. No, a pak se v tom vyznejte…
Náš tip: A jestli se v chorvatštině ztácíte nebo se chcete naučit nějaké to slovíčko a dozvědět se ohledně jazka zajímavosti, připojte se k nám do facebookové skupiny Chorvatština s Chorvatem.

5. Relax i aktivní dovolená

Chorvatsko má pro každého něco. Jestli se chcete týden nebo dva válet na pláži, můžete. Ale můžete taky vyrazit za památkami nebo přírodními krásami. Chorvatsko má 8 národních a 11 přírodních parků. Najdete tu krásné hory (na které prosím nelezte v žabkách), řeky i vodopády. Můžete vyjet na kolo, potápět se nebo si vyzkoušet rafting a canyoning. Můžete si půjčit loďku, vodní skútr, vyzkoušet parasailing, vodní lyže, jízdu na bánánu…Vyražte rybařit nebo si udělejte kapitánské zkoušky a brázděte Jadran na jachtě. Milovníky památek zlákají pozůstatky z dob Římanů, televizní maniaky zase místa, kde se natečela Hra o trůny nebo Vinnetou.
Náš tip: Ať už vás baví cokoli, můžete to dělat v Chorvatsku.

6. Možnosti ubytování

Apartmán, stan, karavan nebo hotel. I co se ubytování týče, každý si najde to, co mu vyhovuje.

Klasika je bydlet v apartmánech. Je to něco jako váš byt pár dní po nastěhování. Máte kuchyň, rychlovarnou konvici, nějaké to nádobí, pár skleniček, hrnečků, na posteli čisté povlečení. Máte wifi, parkování, klimatizaci a někdy i pračku. Ale tak, jako doma, ostatní je na vás. Musíte si zařídit program a potravu.
Náš tip: Kempy jsou často uzavřené jen pro ubytované. To může být problém, pokud jede větší parta a každý bydlí jinde. Camp Belvedere ve Vranjici je otevřený pro každého. Dá se tam jít na na kávu, na večeři nebo jen tak na procházku. Ubytování je o kus výš a návštěvníci tak nijak neruší.

7. Výborné jídlo

Čerstvé ryby, mořské plody, skvělé pečené maso… tradiční místní speciality, které jinde neochutnáte… červstvá zelenina a ovoce… skvělé sýry, pršut nebo med… a olivový olej. Něco víc o nakupování v Chorvatsku najdete v tomto článku.

Náš tip: V restauraci si nenechte ujít místní speciality.

  • Krevety nebo slávky na buzaru (kozice, škampi, dagnje na buzaru) – to je omáčka z vína a česneku.
  • Maso nebo chobotnice pod pekou (pod pekom, izpod peke) – připravené pod speciální poklicí, pečené ve žhavém popelu.
  • Brujet (nebo brudet) – mix ryb připravených spolu s cibulí a bylinkami ve velkém hrnci na ohni.
  • Černé rizoto (crni rižot) – rizoto obarvené sépiovou černí.
  • Čevapi a pljeskavica – válečky a placka z mletého masa. Čevapi se často podávají v chlebu zvaném lepinja a nejedí se s hořičicí! Pljeskavica se jí s ajvarem, což je dip z pečených paprik a lilku.

8. Maj tu dobrý kafe

Tečka.

Tak co? Pojedete? Napište nám mail na dita.lendvayova@gmail.com, kdy, kolik vás je a jaké máte další požadavky.

Chcete se o dovolené v Chorvatsku vědět víc? Přečtete si třeba 7+1 tip, jak si skutečně užít Chorvatsko nebo Seznam věcí, které miluju na Chorvatsku.

Chcete si článek uložit na později? Píchněte si ho na Pinterest

Sledujte nás na Instagramu

nebo na Facebooku

2 komentáře: „8 důvodů, proč jet (zase) do Chorvatska

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: